Wybieramy kredyt samochodowy

09 września
14:29 2014

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup samochodu na kredyt?

Ceny paliwa, ubezpieczenia i ewentualnych napraw samochodu są stosunkowo wysokie, jednak coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez auta. Nie dysponując odpowiednią sumą pieniędzy często poszukujemy najatrakcyjniejszej formy kredytu, która pozwoli zrealizować nasze mniej lub bardziej rozbudowane marzenia motoryzacyjne. Koszty samego utrzymania auta nie są małe, więc dobrze byłoby ograniczyć wszystkie inne wydatki, w tym koszty ewentualnego kredytu. Oto kilka istotnych informacji, o których trzeba pamiętać przy kredytowaniu zakupu samochodu.

Kredyt czy leasing?

Zarówno kredyt, jak i leasing niesie za sobą zalety i wady. Leasing oprócz uproszczonych procedur daje wiele korzyści podatkowo-rozliczeniowych, co z wiadomych względów bardziej zainteresuje przedsiębiorców poszukujących samochodów do firmy. Świadomość, iż użytkowany pojazd w trakcie trwania umowy leasingowej wciąż stanowi pełną własność leasingodawcy, raczej nie zachęca osób fizycznych, nawet mimo możliwości uzyskania bardzo atrakcyjnej wyjściowej ceny zakupu takiego pojazdu. Dlatego wśród prywatnych nabywców wciąż przoduje kredyt samochodowy, który jest zdecydowanie tańszy od zwykłej pożyczki gotówkowej, a co bardzo istotne, można nim sfinansować zakup także używanego auta.

Gdzie po kredyt?

Zarówno salony sprzedaży, jak również komisy samochodowe, proponują najczęściej oferty współpracujących instytucji finansowych, które zwykle nie są najtańsze. Warto je jednak dokładnie przeanalizować – szczególnie oferty firmowych salonów sprzedaży, które mogą zaproponować bardzo ciekawe opcje kredytowania, na przykład w dwóch ratach po 50 proc. wartości z rocznym odroczeniem terminu drugiej części płatności.Jednak pierwsze kroki w poszukiwaniu dobrej oferty najlepiej skierować do banku, z którym współpracujemy najdłużej, i w którym jesteśmy najaktywniejsi. Zaprzyjaźniony bank znając osobę i historię jej rachunków bądź spłat wcześniej zaciągniętych kredytów, winien przygotować lepszą ofertę kredytu i na bardziej preferencyjnych warunkach. Taki bank dysponuje najczęściej większością potrzebnych do uzyskania kredytu informacji, co powinno także ułatwić formalności i ograniczyć wszystkie wymagane dokumenty do zaświadczenia o dochodach.

Trzeba pamiętać, że do każdego pojazdu zakupionego na kredyt należy oprócz ubezpieczenia OC, dokupić Autocasco, a czasem także Assistance, co niesie za sobą niemałe dodatkowe koszty oraz skutecznie eliminuje starsze egzemplarze aut, do których nie ma już dodatkowych ubezpieczeń w ofertach ubezpieczycieli.