Jakie samochody używane kupujemy zza granicy?

Jakie samochody używane kupujemy zza granicy?
24 sierpnia
16:52 2016

Import używanych samochodów od początku 2016 roku cały czas rośnie, a najbardziej wzrost ten jest zauważalny wśród najstarszych modeli pojazdów. Jakie marki aut używanych są najczęściej kupowane przez Polaków?

Według najnowszych danych opracowanych przez Polski Związek Motoryzacyjny, w pierwszym kwartale 2016 roku znacząco wzrosła liczba pierwszych rejestracji używanych samochodów sprowadzonych zza granicy. W porównaniu do roku 2015 import tego typu samochodów wzrósł aż o 16%. Dodatkowo okazuje się, że największym zainteresowaniem importerów cieszą się pojazdy wiekowe, tzn. mające więcej niż 10 lat. 64% sprowadzonych zza granicy samochodów ma więcej niż 10 lat, natomiast 34% całości importu stanowią auta w wieku 4-10 lat.

Przyczyny większego importu

Zdaniem analityków wzrost importu samochód używanych jest związany przede wszystkim z programem „Rodzina 500+”. W ramach tego programu Polacy mają szanse na 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, co zasili budżet rodzin posiadający dzieci. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost importu pojazdów zza granicy może mieć słabnąca względem euro złotówka. Droższa waluta europejska sprawia, że nowsze samochody osiągają wyższe ceny, stąd starsze modele są dla importerów bardziej dostępne.

Polacy – miłośnicy starych samochodów

Jeśli tendencja wzrostu importu samochodów używanych utrzyma się na dotychczasowym poziomie, na polskie drogi w 2016 roku wyjedzie przeszło 900 tys. wiekowych, wyeksploatowanych pojazdów.

Kierowcy w Polsce chętnie kupują samochodowy używane. Według danych z 2015 roku na rynku pojazdów używanych znalazło się aż 2,5 mln ofert sprzedaży. Taka liczba obejmuje łącznie rynek aut z rynku wtórnego na Słowacji, Węgrzech i w Czechach.

W Polsce statystycznie kupowany używany samochód był w wieku około 12 lat, a na liczniku miał nawet 170 tys. km przebiegu.

Jakie auta najczęściej kupują Polacy?

Wśród najchętniej kupowanych marek używanych pojazdów, sprowadzonych z za granicy przeważają marki niemieckie. Na pierwszych pozycjach plasują się Opel, Astra, Ford i Skoda. Oto dziesiątka najczęściej kupowanych marek pojazdów używanych na przełomie 2015/2016 roku:

  1. Opel Astra
  2. Ford Focus
  3. Skoda Octavia
  4. Ford Mondeo
  5. Volkswagen Passat
  6. Skoda Fabia
  7. Volkswagen Golf
  8. Toyota Yaris
  9. Toyota Avensis
  10. Opel Corsa