Trudna decyzja

12 lutego
09:00 2013

Jeżeli mamy podjąć decyzję o zakupie samochodu to czasami zastanawiamy się czy kupić nowe auto czy z tak zwanej drugiej ręki, czyli po prostu auto używane.

Oczywiście wszystko zależy od naszych możliwości finansowych chociaż i tak najczęściej samochody kupujemy za kredyty samochodowe lub za kredyty gotówkowe. Obie też formy zakupu mają zwoje zalety i wady. Zaletami samochodów nowych jest właśnie to, że są nowe, ale przeciwnicy twierdzą, że to pewne wyrzucenie pieniędzy błoto, ponieważ już przy wyjeździe z salonu samochód traci około 20 procent na wartości. Więc lepiej kupować auta używane z gwarancją również w salonach samochodowych niż nowe.

Zwolennicy nowych aut twierdzą że nie wiadomo jaki samochód nam się trafi i istnieje ryzyko że kupimy samochodowy wrak. Zwolennicy aut używanych odbijają piłeczkę twierdząc, że można postawić właśnie na auta używane z gwarancją a nie kupowane w autokomisach gdzie nie ma nawet możliwości aby sprawdzić auto pod względem technicznym. A nawet jakby była jakaś ścieżka diagnostyczna to i tak na przykład nie sprawdzi się czy auto jest na przykład po wypadku i co siedzi w jego silniku. Za nowe auta oczywiście trzeba dużo więcej zapłacić ale nie tylko cena samego auta jest ważna, a gdzie jest ubezpieczenie samochodu, koszty związane z rejestracją, opłat skarbowych, koszty przeglądów antykorozyjnych, jego eksploatacja, itd.

Za wszystko trzeba płacić, a pamiętać też należy że jeżeli nie zastosujemy się do wymagać producenta szybko stracimy gwarancję. Tymczasem auta używane z gwarancja aż takich wymagań nie mają a gwarancję też mają bowiem szanujący się salon samochodowy nie wypuści na rynek auta niesprawnego technicznie, bowiem to później on będzie za naprawy płacił.

Jak już powiedzieliśmy auta używane z gwarancją tak, ale auta używane bez gwarancji kupowane przygodnie lub w autokomisach już niekoniecznie. Tylko dla tych którzy nie mają zbyt dużo pieniędzy salony samochodowe są zbyt odległe i dlatego wybierają autokomisy lub zakupy internetowe.